מסכים כהזדמנות לאימון ולמידה

עודכן ב: 5 יול 2020


אמא'לה מסכים! מה לא נאמר על מסכים וכמה דיונים יש בנושא ובמיוחד בתקופה הלא שיגרתית שנקלענו אליה הם חלק בלתי נפרד מהמציאות העכשווית.

ואם כבר שעות המסך גדלו אז למה לא להתיידד עם המסך ולרתום את הטכנולוגיה לטובתכם?


בואו תראו כמה יתרונות יש למסכים:

ביוטיוב יש ערוצים לימודיים רבים שבהם הילדים יכולים לרכוש ולחזק ידע שהם לומדים בבית הספר, מה שיכול להוות תחליף לספרים בתקופה זו. הסרטונים בערוצים אלו מנגישים להם את המידע בשפה שלהם, בדרך מעניינת ומסקרנת. כל אלו מגבירים אצלם את תחושת הבטחון והם יכולים להגיע מוכנים יותר לשיעור או למבחן.

בצפייה בטלוויזיה בתוכניות ייעודיות הם יכולים ללמוד על מועדים שונים, לתרגל קריאה, צבעים, צורות ועוד.

באמצעות המסכים וסרטוני ההדרכה הילדים יכולים גם ללמוד לנגן על כלי נגינה, לרכוש שפות חדשות, ללמוד ליצור דברים חדשים.

הנה מספר דרכים בהם תוכלו לכוון את הילדים לתוכן רלוונטי מכוון למידה וההשערה באמצעות המסכים:

  • השתמשו במשחקי הרשת כהזדמנות להכיר את הילדים שלכם: שבו איתם וצפו בו משחק, התעניינו במשחק ובעולם שילדכם נמצא בו, אם זה משחק רשת מול עוד שחקנים בעולם תוכלו לגלות איך הוא מתקשר ויוצר אינטרקציה איתם.

  • הצטרפו למשחק שלהם - בקשו מהם להצטרף למשחק ולשחק יחד איתם. אפשרו להם ללמד אתכם את חוקי וכללי המשחק, אפשרו להם לכוון אתכם, לתקן אתכם. בדרך הזאת אתם מעצימים את הילד בכך שאתם מאפשרים לו ללמד אתכם ולהביא לידי ביטוי את הידע והיכולות שלו בתחום הזה.

  • השתמשו ברשת ללמידה וחקירת נושאים חדשים – כתבו חידות ושאלות שהתשובות להם נמצאות בגוגל – דרך זה הילדים הם לומדים את הצד הטוב של הרשת ואת אפשרויות הלמידה שנמצאות בה.

  • עוד אפליקציה שכדאי להכיר שיכול להפך את השהייה במסכים למשמעותית הוא קהות המאפשר יצירת שאלונים וחידונים המבוססים על שאלות סגורות. מגוון האפשרויות בכלי הזה הוא רחב – ניתן להיעזר בו להעמקת הקשר בין בני המשפחה, על תחומי עניין חדשים, למידה מסרט או הצגה שצפיתם בהם או בכל נושא אחר שתבחרו. תוכלו לאפשר לכל ילד בנפרד ליצור שאלון לפי נושא שיבחר.

אני נשאלת רבות לגבי מינון המסכים בתקופה זו ואני באמת חושבת שאין תשובה אחת לזה, בשגרה בכלל ובתקופה הזאת בפרט. אני כן מאמינה שחשוב לשלב במהלך היום גם תוכן של ספורט, למידה ומשחק מחוץ למסך במיוחד שאין אינטראקציה אמיתית עם חברים.

וכמו שתמיד אני אומרת - אין אמת אחת. תסמכו על האינטואיציה שלכם – יש אין סוף ידע בחוץ, מאמרים מחקרים ודעות לכאן ולכאן בחוץ. תסמכו על עצמכם שאתם יודעים מה הכי טוב ונכון לילדים שלכם גם במרחב המקוון.


©כל הזכויות שמורות לריקי ברנר - בית מאמן